Hayallere Yolculuk - Journey To Dreams

Korkularla dolu bir kafada hayallere yer yoktur!

Şu an bisikletle dünyayı dolaşan binlerce kişi var. Abartmıyorum gerçekten binlerce kişi şu an bisikletiyle dünyanın farklı ülkelerinde hayallerine doğru pedal çeviriyor. Çünkü gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor değil. Her şey, yapabileceğine inanarak, isteyerek ve ilk pedalı çevirmekle başlıyor. Türkiye’den de dünyayı bisikletle dolaşmaya çıkan yine çok sayıda kişi var. Bunlar gerçekten önemli ve ufuk açıcı güzel gelişmeler.

Beğenerek takip ettiğim çok sayıda yerli ve yabancı bisikletli gezgin var.
Şimdi size üç favori gezginimi ve neden benim için önemli olduklarını anlatayım:

1. Arjantinli Nicolas Marino.
Bir gün yanıma yol arkadaşı almak istesem bu kişi Nicolas’tan başkası olamaz. Gerçi Emrah diye hırbo bir arkadasım var onu ikna edebilseydim önce onunla çıkmak isterdim.  🙂 Neyse, Nicolas’a donelim. Nicolas bugüne kadar tanıdığım en iyi bisikletli gezgin. Çünkü yolculuğun hakkını çektiği olağanüstü güzel fotoğraflarla veriyor. Bir hikayesi var, gittiği yerlerde yaşama karışıyor. İnsan, doğa, toplum ve yolculuk temalarını çektiği fotoğraflarla muazzam bir şekilde aktarmayı başarıyor. Açıkcası yol halini onun kadar fotoğrafla güzel anlatan kimseyi görmedim. Yaklaşık 100 bin kilometre yolculuk yaptı. Hala yollarda ve ara ara görüşürüz.

2. İngiltereli Peter Gostelow.
Altı yıl önce Afrika yolculuğum için hayaller kurduğumda Peter’ı keşfetmiştim. Afrika’daydı. Onun gibi başka gezginler de vardı Afrika’da ama Peter başkaydı. Çünkü fotoğrafları ruya gibiydi. Onun sitesine girer yazılarını okur fotoğraflarında kaybolurdum. Bir gün ona mesaj yazdım, dedim ki, “Sevgili Peter, dünyaya baktığın pencereden gördüklerini izlemeye bayılıyorum. Şu an zamanı değil ama bir gün ben de o pencereden Afrika’ya bakacağım. Umarım yollarda karşılarız”.
Peter’la halen görüşürüz. Afrika’nın 38 ülkesini bisikletle dolaşmış, Asya’da, Avrupa’da ve daha birçok yerde 100 bin kilometrenin üzerinde pedal çevirmiş. Mükemmel fotoğraflar ve yazılarla beni de yolculuğuna ortak etmişti. En son Tanzanya’ya yerleşti ama sonra tekrar yollara düştü. Şu an Avrupa’da.

3. Hindistanlı Ram Chandra Biswas.
Bu adam bir gün Hindistan’dan cebindeki bir dolarla yola çıkıyor. 28 yılda tam 600 bin kilometre pedal çevirdikten sonra “yeter bu kadar! Artık eve dönme vakti” deyip Hindistana dönüyor. Bu adamı sevmemin nedeni, aman su eksik aman bu eksik, param yok yapamıyorum, edemiyorum gibi tabuları yıkması. Kendine hiçbir bahane yaratmadan, Azim ve inançla hayallerin peşinden gidildiğinde başarılabileceğinin en somut örneği olmasıdır.

İlle de bisikletle, otostopla, arabayla, uçakla vs fiziksel bir yolculuk yapmak değil, hayali ne olursa olsun; hayalinin peşinden gitmeye caba gösteren insanlara büyük saygı duyuyorum.

Korkularla dolu bir kafada hayallere yer yoktur. Her gece bir kucak hayale sarılıp uyumak gerek. Azim ve inançla yola çıkan bir insanı hiçbir engel yolundan alıkoyamaz.
Tozpembe bile olsa hayal kurmak bizi hayata bağlar. Bizimle dalga gecseler bile umutsuzluğa kapılmayalım. Çünkü sistem ve korkular bizi bir çemberin içine hapseder. O çemberin dışındaki bilinmeze adim attığımızda aslında hayatımızın en güzel dönüşümünü yaşarız.
Hayallerinizin peşinden bıkmadan gitmeniz dileğimle.
Afrika’dan sevgiler, selamlar.
Hasan Söylemez.

Hayallere Yolculuk 4. Bölüm (Yeşil Burun Adaları)

Almak için tıklayın..

“Hayata Yolculuk” kitabından bir bölüm


Deli ve Bisikleti..

Aslında çevremdekilerin bana deli diyecek olmasını zaten bekliyorum. Bir bakıma haklı sayılabilirler. Birazdan nedenini anlattığımda belki siz de onlara hak vereceksiniz.

Hayata Yolculuk – kitapyurdu.com