Hayallere Yolculuk - Journey To Dreams

Tenere, bir kamyonda zorlu yolculuk

Gazeteci ve belgesel yapımcısı Hasan Söylemez Sahra Çölü’nde yapılan tehlikeli kamyon yolculuğunun belgesel filmini çekti.

“Tenere” isimli film, Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışan Afrikalı insanların gerçek hikayesini anlatıyor.

TENERE Belgeseli galasından görüntüler

Tenere, bu yolculuğun yapıldığı Sahra Çölü’nde bir bölgenin adı. Yaklaşık 400 bin km2’lik bir alandan oluşuyor. Tuareg dilinde “Çöllerin Çölü” anlamına geliyor. Bölgede birbirine en yakın ağaçların arasındaki mesafe en az 400 km. İki su kuyusu arasındaki mesafe ise 200 km.

Film, Agadezli Beşir ve yol arkadaşlarının Nuh’un gemisini andıran bir kamyonda günlerce süren zor yolculuğuna tanıklık ediyor. Onların yolculuk öncesi hazırlıklarını, aileleriyle ilişkilerini, çetin doğa şartlarıyla, susuzlukla ve karşılaştıkları sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ve yaşadıkları duygusal değişimlere odaklanıyor.

TENERE Fragmanı

Bir kamyonun Agadez’den Libya’ya ulaşması on – on beş günü buluyor. Çölü geçmeye çalışan gerek yerli halkın gerek göçmenlerin bir kısmı ya çölde kayboluyor ya da arabaları bozulduğu için hiçbir yere gidemeyip susuzluktan ölüyorlar. Son üç yılda bölgede 20 binin üzerinde kişi ölmek üzereyken kurtarıldı. Ölü sayısı ise bilinmiyor.

Tenere’deki tek tehlike, susuzluktan ölmek ve kaybolmak değil, bir de yolda haydutlar var. Onlar da yakaladıkları arabalara el koyup yolcuları soyuyorlar, kimi zaman da öldürüyorlar…

2 Kasım Cumartesi günü Zorlu PSM’de galası gerçekleşecek film, uluslararası film festivallerinde de gösterilecek. (AÖ)

Kaynak:
https://m.bianet.org/bianet/sanat/214133-hasan-soylemez-den-tenere-bir-kamyonda-zorlu-yolculuk

Hayallere Yolculuk 4. Bölüm (Yeşil Burun Adaları)

Almak için tıklayın..

“Hayata Yolculuk” kitabından bir bölüm


Deli ve Bisikleti..

Aslında çevremdekilerin bana deli diyecek olmasını zaten bekliyorum. Bir bakıma haklı sayılabilirler. Birazdan nedenini anlattığımda belki siz de onlara hak vereceksiniz.

Hayata Yolculuk – kitapyurdu.com